General characteristics
HAM bands
160m  80m  60m  40m  30m (WARC)  20m  17m (WARC)  15m  12m (WARC)  11m (CB)  6m
Frequency stability
±0.5 ppm 32 °F to 122 °F (0 °C to +50 °C)
Tuning steps
0.001-10.000 MHz kHz
Memories
100000 channels in 1 bank(s)
Receiver
RX-range
0.01-60 MHz
Modulations
AM   N-FM   CW   USB   LSB   DSB   RTTY
Sensitivity
Preamp off: 1.3 µV @ 14MHz
Preamp on: 0.3 µV @ 14MHz
(-123/-133 dBm in 500 Hz)
Selectivity
CW 500 Hz –6/-60 dB: 500/640 (–6/–60 dB)
SSB 2.4 kHz –6/-60 dB: 2.39/2.54 (–6/–60 dB)
AM 6.6 kHz –6/-60 dB: 6.60/6.74 (–6/–60 dB)
Filters
Software controlled
Receiver system
SDR, Direct conversion, low IF
IF-frequencies
Software selectable from DC to 20 KHz
Image rejection
70 dB or better (160 - 6m Amateur bands)
Audio output
7 W + Stereo line-out, accepts PC type speakers
Transmitter
TX-range
160-6m
Modulations
RF-output
CW/SSB: 1-100 W PEP, AM: 2-25W
Connections
Antenna
BNC + SO-239
Impedance
50Ω
Other
Electrical
Power requirements
13.8V DC ± 10%
Current drain RX
1.5A
TX
30A max
Physical
Dimensions (w×h×d)
449 × 221 × 373 mm (17.68 × 8.70 × 14.69 in)